Ogrody japońskie cz.I Kenroku-en

19:20

"Ogród japoński to odbicie światła natury"
W Japonii ogromne wrażenie zrobiły na mnie ogrody, widziałam je latem, soczyście zielone ale jesienią, wiosną czy zimą są równie piękne. 

Spacerując po ogrodzie w stylu japońskim czujemy spokój i tą idealną harmonię. Mimo, że wiedziałam jak będą wyglądać, zaskoczyły mnie tym ,że są tak perfekcyjne. Ciężko wybrać, który ogród jest najpiękniejszy, zauroczyły mnie zarówno ogrody w metropoliach: w Tokio czy Kioto, jak i mniejszych miastach: w Kanazawie i Himeji. W Japonii cudowne jest to, że ogród staje się miejscem oddawania czci naturze.

Motywy  gór, wody, skał i drzew są wszechobecne w japońskich ogrodach. Na zdjęciu poniżej widać uroczą latarnię, latarnie wyznaczają punkty widokowe.
Ogród Kenroku-en w Kanazawie (wszystkie zdjęcia naszego autorstwa)
Ogrody japońskie w porównaniu do tych zachodnich, nie są miejscem zabaw i podkreślaniem pozycji właściciela. Są doskonaleniem siebie i otoczenia. Ich celem jest zachowanie harmonii między człowiekiem a naturą. Dużo miejsca zostawia się dla wyobraźni spacerującego. Są idealnym miejscem do komplementacji. Panuje w ich pozorny nieład, mimo iż są perfekcyjnie uporządkowane.

Ogród japoński cechuje minimalizm, widać to doskonale w ogrodzie Kenroku-en, w którym mimo dużej przestrzeni, jest zastosowanych mało elementów bo tutaj idealnie się sprawdza "mniej znaczy więcej".

Kenroku-en jest jednym z najsłynniejszych ogrodów w Japonii, uznawany za najpiękniejszy ze wszystkich. Jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza" Ogród o sześciu atrybutach". Te wspomniane sześć atrybutów to elementy doskonałego ogrodu.

Te cechy to:
-przestronność
-odosobnienie
-uznanie tego co trwa od dawna
-pomysłowość twórcza człowieka
-woda
-niezakłócony widok krajobrazu

Można z całą pewnością oznajmić, że ten ogród jest doskonały i przyciąga do Kanazawy tysiące turystów.
Staw w ogrodzie Kenroku-en.
Staw jest najważniejszym miejscem ogrodu, w końcu woda to symbol wolności. Staw musi być odpowiednio duży, to w nim odbijają się inne elementy ogrodu. Woda to lustro dla roślin, dzięki niej ogród wygląda magicznie.
Staw z harmonijnym otoczeniem
Duży staw daje poczucie jasności, otwartości i przede wszystkim spokoju. Wszystko to, aby było to miejsce idealne do medytacji.

Widok z domu herbaty w ogrodzie Kenroku-en


Wodospad powinien znajdować się w centralnym miejscu ogrodu, aby przyciągał wzrok. Rzeczywiście tak jest, po wyjściu na taras z domu herbaty piękny wodospad zwraca na siebie uwagę oraz urocza latarnia porośnięta mchem.
Ścieżka z bambusową poręczą.
Bardzo stylowym wykończeniem ścieżki są pachołki z bambusową poręczą. Ścieżki w japońskich ogrodach regulują rytm spaceru i warunkują widoki. Są tak prowadzone aby można było oglądać jak najatrakcyjniejsze widoki ogrodu.


Dom herbaty
Ceremonia parzenia herbaty
Często w ogrodach japońskich są domy herbaty, w których można wziąć udział w ceremonii parzenia herbaty. 
Nie chodzi tylko o to aby odwiedzić pawilon herbaty ale o samodoskonalenie wewnętrzne.


Pracownicy ogrodu.
W ogrodzie herbaty musi się znaleźć zbiornik wodny, latarnie, poczekalnia oraz sam pawilon. Z pawilonu jak i z poczekalni powinien być widok na ogród lub jego specjalną część.
Widok z pawilonu herbaty
Abyśmy mogli podziwiać piękne ogrody japońskie, potrzebne jest dużo skrupulatności i dokładności pracowników. To im zawdzięczamy fantastyczne widoki!

CDN.

You Might Also Like

4 komentarze

  1. Przepiękny ogród, byłam w Japonii ale nie słyszałam wcześniej o Kanazawie. Następnym razem na pewno zobacze Kenroku-en.Piękne zdjecia:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cudowne zdjecia, planuje w tym roku jechać do Japonii jak znajde tanie bilety, ile zajmuje dojazd z Tokio do Kanazawy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z Kioto do Kanazawy pociągiem jedzie się 3h, a z Tokio 2,5h-3h, dziękuję :)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Najnowsze posty

Przyłącz się!

Masz pytanie?

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Instagram