Himeji. Dlaczego tam kręcono Ostatniego Samuraja?
23:14
„Japończycy to intrygujący ludzie. Od momentu przebudzenia poświęcają się doskonaleniu swoich zdolności. Nigdy nie widziałem takiej dyscypliny.”-"Ostatni Samuraj"
kadr z filmu "Ostatni Samuraj"
Shinkansenem z Hiroshimy pojechaliśmy do Himeji, miasta znanego ze wspaniałego zamku, który jest jednym z najstarszych zachowanych budynków w Japonii. Zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz posiada status Skarbu Narodowego Japonii.
Himeji to małe miasto jak na Japonię, ma tylko pół miliona mieszkańców. Większość turystów przyjeżdża, spaceruje kilka godzin po terenach zamkowych i wraca, nawet nie korzystając z noclegu. My zostaliśmy w Himeji na jedną noc, bo chcieliśmy zobaczyć znane z filmu "Ostatni Samuraj" wzgórza Shosha.
Shinkansen
Targ w Himeji
Kilka minut spacerem z targu docieramy do zamku. Są to spore tereny zielone i za 1000y (30zł) można wejść do zamku i zwiedzać go kilka godzin gdyż jest naprawdę duży.Uznaliśmy, że nie wchodzimy do środka, bo wolimy więcej czasu spędzić na wzgórzach Shosha. Dużym minusem zamku i jego terenów są tłumy turystów.
Fosa zamkowa
Himeji jest przykładem typowego japońskiego zamku, zawierającego wiele obronnych i architektonicznych elementów kojarzonych z japońskimi zamkami. Wysokie fundamenty, białe ściany i rozmieszczenie budynków wewnątrz kompleksu są typowymi elementami każdego tutejszego zamku.
Góra Shosha to przepiękny kompleks świątynny z historią sięgającą 1000 lat. Aby do niego dotrzeć trzeba przejechać lokalnym autobusem pół godziny, do obrzeży Himeji. Do nastrojowego kompleksu należy kilka drewnianych świątyń położonych w górach. Ze względu na piękne krajobrazy i brak nowoczesnej infrastruktury wykorzystywane są do kręcenia filmów. Najsłynniejszym filmem kręconym tutaj jest hollywoodzki "Ostatni Samuraj" z Tomem Cruiz'em w roli głównej. Film zawiera sceny kręcone wokół i zewnątrz hal Mitsunodo.
Widok z kolejki, prowadzącej na górę Shosha
Kolejka w jedną stronę kosztuje 500y (15zł)
Wstęp na wzgórza kosztuje 500y (15zł) Po drodze mija się setki przepięknych figurek, niekiedy przystrojonych na przykład czerwonymi tkaninami.
Punkt widokowy na Himeji
Daikodo, miejsce w którym kręcono sceny do filmu "Ostatni Samuraj"
Posąg wielkiego buddy
Dwie sceny z filmu:
Widok na panoramę miasta, z drogi którą można zejść w dół lub wybrać kolejkę. Zdecydowanie polecam zejść pieszo w dół. Droga momentami jest stroma ale bardzo ciekawa. Są dostępne kije pomagające w schodzeniu w dół. Zazwyczaj po drodze są dwa rodzaje zejść: strome i te dosyć łatwe. Schodzi się do dosyć ustronnego miejsca, gdzie nie ma żadnych turystów i można podejrzeć życie mieszkańców. W ogóle na górze Shosha było bardzo nastrojowo, bo prawie nie było turystów porównaniu do zamku, gdzie były tłumy ludzi.
Tradycyjne osiedle u podnóża góry.
Mała restauracyjka,w której był tylko jeden stolik i dwa miejsca przy barze. Lokal słynie z okonomiyaki, które było podane w wersji bez makaronu.
Rozczulający widok kochającego się małżeństwa.
0 komentarze